2016 WorldSkills National Competition Results

Congratulations to all of the medallists!

Automotive Services
SkillMedalNameRegionTraining ProviderEmployer
Auto ElectricalGoldScott ShearanSydney WestTAFE NSW Western Sydney InstitutePowers Road Auto Electrical
Auto ElectricalSilverConnor McCueBrisbaneTAFE QLD SkillsTechHastings Deering
Auto ElectricalBronzeLuke BuddGold CoastTAFE QLD Gold CoastMullumbimby Auto Air and Electrical
Autobody RepairGoldJade McSorleySydney WestTAFE NSW Western Sydney InstituteWelch’s Highway Smash
Autobody RepairSilverDamien KleynPerth SouthSouth Metropolitan TAFECronic Customs
Autobody RepairBronzeMatthew BrandtHunterTAFE NSW Hunter InstituteBranxton Greta Smash Repairs
Automotive MechanicsGoldJake HiscockNorthern RiversTAFE NSW North Coast InstituteLismore Car Repairs
Automotive MechanicsSilverJordan RepettoSydney WestTAFE NSW Western Sydney InstituteAdvanced Steering & Mechanical
Automotive MechanicsBronzeRobert JoryBrisbaneTAFE QLD SkillsTechAll Trades Queensland
Heavy Vehicle MechanicsGoldLouise AzzopardiIllawarraTAFE NSW South Western Sydney InstituteCummins South Pacific
Heavy Vehicle MechanicsSilverSimon NelissenPerth SouthSouth Metropolitan TAFESkipper Trucks
Heavy Vehicle MechanicsBronzeCameron LennoxPerth NorthSouth Metropolitan TAFECunninghams AG Services
Vehicle PaintingGoldDusti-lee FranchiPerth SouthSouth Metropolitan TAFEEdward Fitzgerald
Vehicle PaintingSilverJac UrlichGold CoastWork SkillsMiami Smash Repairs
Vehicle PaintingBronzeCrystal McLarenCentral VictoriaGOTAFEJacobs Body & Paint
Building & Construction
SkillMedalNameRegionTraining ProviderEmployer
BricklayingGoldTrystan SammutBallarat/WimmeraFederation UniversityTrystan Sammut
BricklayingSilverConrad YeelesPerth NorthSouth Metropolitan TAFECelebration Homes
BricklayingBronzeJae EdwardsAdelaideTAFE SAMatthew Bissell
CabinetmakingGoldNicholas JohnstonSouth West WASouth Regional TAFEStudio Milton
CabinetmakingSilverTyler AtkinsonBallarat / WimmeraFederation UniversityBill Price
CabinetmakingBronzeCraig JonesCanberraFurnishing Industry Association of AustraliaSelect Custom Joinery
CarpentryGoldRyan GriegerAdelaideTAFE SABJ and VL Duldig
CarpentrySilverMatthew HurleyHunterTAFE NSW Hunter InstituteCadence & Co
CarpentryBronzeMartin FaulknerSydneyTAFE NSW Sydney InstituteMaster Builders Association
Electrical ControlGoldMichele LeuciCentral QueenslandCentral Queensland UniversityBoyne Smelters Limited
Electrical ControlSilverJackson KirbyRiverina MurrayTAFE NSW Riverina InstituteCasella Wines
Electrical ControlBronzeJordan MuhovicsSouth East SATAFE SAGTE
Electrical InstallationGoldNicholas LennoxWide BayTAFE QLD East CoastBigT Electrical
Electrical InstallationSilverAnthony MesianoGold CoastTAFE QLD Gold CoastSharpe
Electrical InstallationBronzeJohn PattrickNorth West WACentral Regional TAFEATC Midwest
Landscape ConstructionGoldDougal KingCanberraCanberra Institute of TechnologyBack to Front Landscapes
Landscape ConstructionGoldAlexander HallsCanberraCanberra Institute of TechnologyBiajag Constructions
Landscape ConstructionSilverJordan CahillSydneyTAFE NSW Northern Sydney InstituteThe Garden Makers
Landscape ConstructionSilverChris RobertsSydneyTAFE NSW Northern Sydney InstituteAustralian Property Improvement
Landscape ConstructionBronzeJames LileyMelbourneHolmesglen InstituteSamuel Nagle Landscapes
Landscape ConstructionBronzeMatthew HigginsMelbourneMelbourne PolytechnicJade Garden Design & Service
JoineryGoldJoshua MorrisseySydney WestTAFE NSW South Western Sydney InstituteClassic Woodwork
JoinerySilverTimothy BishellCanberraCanberra Institute of TechnologyJ & J Interiors
JoineryBronzeTom NeaveGeelongThe GordonSpence Construction
Painting & DecoratingGoldMichael IngramPerth SouthSouth Metropolitan TAFEJohn Pace Painting
Painting & DecoratingSilverSamantha ConleySydney WestTAFE NSW South Western Sydney InstituteVictoria Waring
Painting & DecoratingBronzePaul LampertPerth NorthMPA SkillsMD Painting Services
PlasteringGoldBlake AyerstHunterTAFE NSW Hunter InstituteBlake Ayerst Plastering
PlasteringSilverAnton La PalombaraTasmaniaTasTAFETransform Plastering
PlasteringBronzeElliot ThorpePerth SouthSouth Metropolitan TAFECeiling Solutions
PlumbingGoldBob Sheridan-GimmelIllawarraTAFE NSW Illawarra InstituteTilba Plumbing & Gas
PlumbingSilverLuke BrownPerth NorthMPA SkillsMI Plumbers
PlumbingBronzeTom WardBallarat / WimmeraFederation UniversityScott Wakeling Plumbing
RefrigerationGoldNathan McHughBrisbaneTAFE QLD Skills TechDTM Air Services
RefrigerationSilverHayden McCollSouth West QLDTAFE QLD SkillsTechRefrigeration House of Queensland
RefrigerationBronzeMatthew CleaveSydney WestTAFE NSW South Western Sydney InstituteCommercial Air Mechanical Services
SignageGoldTaryn KearneyIllawarraTAFE NSW Illawarra InstituteKhan Signs
SignageSilverRyan SudulicSydney WestTAFE NSW Western Sydney Institute
SignageBronzeAnthony BellAdelaideTAFE SADavie Digital
Wall & Floor TilingGoldBrayden GauciSydney WestTAFE NSW South Western Sydney InstituteDavid Sammut
Wall & Floor TilingSilverTaylor SamsonPerth SouthSouth Metropolitan TAFEHIA
Wall & Floor TilingBronzeShannon ThompsonMid CoastTAFE NSW North Coast InstituteShane Thompson
Client Services
SkillMedalNameRegionTraining ProviderEmployer
Beauty TherapyGoldLily CampbellRiverina MurrayTAFE NSW Riverina InstituteNicole Campbell
Beauty TherapySilverRochelle HumphreysSydneyTAFE NSW Sydney InstituteGeorgena Wright
Beauty TherapyBronzeKaylee HowlettSydney WestTAFE NSW Western Sydney Institute
Fashion TechnologyGoldTeegan DuToitBrisbaneTAFE QLD BrisbaneMountain Designs
Fashion TechnologySilverEmily SaundersSydneyTAFE NSW Sydney Institute
Fashion TechnologyBronzeBrooke OslandHunterTAFE NSW Hunter Institute
FloristryGoldElizabeth LilburnMelbourneMarjorie Milner CollegeForget-Me-Not Florist
FloristrySilverAmy BrownPerth SouthSouth Metropolitan TAFEBalshaws Florist
FloristryBronzeRosemarie StewartSydneyTAFE NSW Northern Sydney InstituteAmelia Holland and Heather Tamsett
HairdressingGoldGaby WareMid CoastTAFE NSW North Coast InstituteMichelle and Peter Boskovski
HairdressingSilverJordan AndrewsGeelongThe GordonJoshae Hair and Beauty
HairdressingBronzeSarah TassoneSouth West WASouth Regional TAFESalon De Coiffure
Computing & Business
SkillMedalNameRegionTraining ProviderEmployer
Business ServicesGoldBen NedwichWide BayTAFE QLD East CoastBundaberg Regional Council
Business ServicesSilverDanielle WeaverBrisbaneEvocca Workplace TrainingEvocca College
Business ServicesBronzeSamantha HughesSouth West QLDHB Recruitment and TrainingMurdoch Lawyers
Graphic Design TechnologyGoldChris WilliamsonPerth NorthNorth Metropolitan TAFE
Graphic Design TechnologySilverMichelle CarpioSydneyTAFE NSW Sydney Institute
Graphic Design TechnologyBronzeMikayla InghamAdelaideTAFE SA
IT Network Systems AdministrationGoldLuke FaccinMelbourneRMIT UniversityMultimode IT
IT Network Systems AdministrationSilverPetre MinchevVictoria CountryMelbourne Polytechnic
ProgrammingGoldAlexander BrownHunterTAFE NSW Hunter InstituteDominos
ProgrammingSilverDominic ShieldsSydneyTAFE NSW Northern Sydney InstituteChappell Dean
Web Design and DevelopmentGoldSam LeatherdaleSydney WestTAFE NSW Western Sydney Institute
Hospitality Services
SkillMedalNameRegionTraining ProviderEmployer
CookeryGoldBrody Young-SteedmanPerth SouthSouth Metropolitan TAFESepia
CookerySilverMatthew WillsSydneyTAFE NSW Northern Sydney InstituteMerivale
CookeryBronzeSallie BrittainSouth West WASouth Regional TAFEMoody Cow Brewery
Restaurant ServiceGoldEmilia MontagueBrisbaneTAFE QLD BrisbaneStar Treasury Casino
Restaurant ServiceSilverHayley AllenPerth SouthSouth Metropolitan TAFE
Restaurant ServiceBronzeMatthew TilleySydneyTAFE NSW Northern Sydney InstituteThe Newport
Retail Baking – BreadGoldBrendon WoodwardBrisbaneBaking Industry Training AustraliaThe Bakeologists
Retail Baking – BreadSilverAlexander SlingerBallarat / WimmeraFederation UniversityPaul Di Fiore
Retail Baking – BreadBronzeMaddison McCloskeySydneyTAFE NSW Northern Sydney InstituteDrummoyne Bakehouse CafĂ©
Retail Baking – PastryGoldTroy HindmarchIllawarraTAFE NSW Illawarra InstituteGumnut Patisserie
Retail Baking – PastrySilverMegan BowditchAdelaideTAFE SAElbio
Retail Baking – PastryBronzeMary GeorgeSydneyLe Cordon BleuAdriano Zumbo
Retail ButcheryGoldJai NorthTasmaniaTasTAFELandfall Fresh Farms
Retail ButcherySilverJoshua CunicoSydney WestTAFE NSW South Western Sydney InstituteJoe Papandrea Quality Meats
Retail ButcheryBronzeJustin WadeSouth West QLDAxial TrainingGrant Lollback
Metals & Engineering
SkillMedalNameRegionTraining ProviderEmployer
Construction Steel WorkGoldBrett McPaulIllawarraTAFE NSW Illawarra InstituteHVTC Illawarra
Construction Steel WorkSilverJames StarkSouth East SATAFE SAJNJ Engineering and Marine Services
Construction Steel WorkBronzeJoshua NottHunterTAFE NSW Hunter InstituteAmpcontrol SWG
Engineering Team ChallengeGoldTimothy MitchellIllawarraTAFE NSW Illawarra InstituteHunter Valley Training Company
Engineering Team ChallengeGoldWilliam StormIllawarraTAFE NSW Illawarra InstituteProgrammed
Engineering Team ChallengeSilverZak BigginBallarat / WimmeraFederation UniversityBallarat Group Training
Engineering Team ChallengeSilverJack ElveyBallarat / WimmeraFederation UniversityBallarat Group Training
Engineering Team ChallengeBronzeKerry HamSouth East SATAFE SAGroup Training Employment
Engineering Team ChallengeBronzeJoshua JantoshSouth East SATAFE SAGroup Training Employment
FittingGoldRyan McLucasCentral QueenslandCentral Queensland UniversityNRG Gladstone Operating Serives
FittingSilverBradley InghamMacquarieTAFE NSW Western InstituteSkillset
FittingBronzeJake CunninghamIllawarraTAFE NSW Illawarra InstituteEdmen
JewelleryGoldJason NesbitPerth NorthNorth Metropolitan TAFENicola Whitehorn
JewellerySilverChloe BiddiscombeMelbourneMelbourne PolytechnicRuby Tuesday Jewellery
JewelleryBronzeTyrus ShaySydneyTAFE NSW Sydney InstituteJason Ree
MechatronicsGoldHannah TerryGeelongThe GordonG-Force Recruitment
MechatronicsGoldLuke ScottGeelongThe GordonBroad Spectrum
Sheetmetal WorkGoldHamish ChamleyTasmaniaTasTAFEJensens Quality Metalworks
Sheetmetal WorkSilverCejay AlsopHunterTAFE NSW Hunter InstituteRolacase
Sheetmetal WorkBronzeTom GeeBrisbaneTAFE QLD SkillsTechLangford Metal Industries
TurningGoldMelinda LethbridgeMelbourneSwinburne UniversityHargo Engineering
TurningSilverBen HalsallPerth SouthSouth Metropolitan TAFEAlbany Engineering
TurningBronzeZak AndersonIllawarraTAFE NSW Illawarra InstitutexZakt Engineering
WeldingGoldJoseph PrattSouth East SATAFE SADMK Engineering
WeldingSilverDylan BolchHunterTAFE NSW Hunter InstituteMacquarie Manufacturing
WeldingBronzeDarren BarnesMelbourneVictoria PolytechnicMichael Riley
Vocational Education & Training in Schools (VETiS)
SkillMedalNameRegionTraining ProviderEmployer
VETiS Automotive ServicesGoldKeagan BezuidenhoutVETiS QLDSt Edmunds College
VETiS Automotive ServicesSilverJordon PetersonVETiS NSWNewman Senior Technical College
VETiS Automotive ServicesBronzeWill TrundleVETiS WAMotor Trade Association of Western Australia
VETiS Business ServicesGoldRebecca Lakis-SmithVETiS NSWNewman Senior Technical College
VETiS Business ServicesSilverCelina VecchiVETiS ACTDaramalan College
VETiS Business ServicesBronzeStuart FisherVETiS WAShenton College
VETiS Commercial CookeryGoldCourtney HuyermanVETiS WASouth Metropolitan TAFE
VETiS Commercial CookerySilverMadeleine BakerVETiS VICSwinburne Senior Secondary College
VETiS Commercial CookeryBronzeSamantha ConteVETiS NSWSt John’s College
VETiS ConstructionGoldTimothy JacobsVETiS NSWPatrician Brothers’ College
VETiS ConstructionSilverMichael NguyenVETIS VICKeilor Downs College
VETiS ConstructionBronzeKennedy SorrellVETiS WACBC Fremantle
VETiS ElectrotechnologyGoldCallum ClaytonVETiS NSWTAFE NSW Riverina Institute
VETiS ElectrotechnologySilverJordan RigbyVETiS QLDTAFE QLD SkillsTech
VETiS ElectrotechnologyBronzeTom EastmanVETiS VICBallarat Secondary College
VETiS Food & BeverageGoldGeorgia EnglishVETiS NTThe Essington School
VETiS Food & BeverageSilverBrandon GathercoleVETiS WAHamilton Senior High School
VETiS Food & BeverageBronzeJordan KratzmannVETiS QLDSt Saviours College
VETiS HairdressingGoldStephanie RauxVETiS QLDTAFE QLD South West
VETiS HairdressingSilverIsabella Di MattiaVETiS NSWTAFE NSW North Coast Institute
VETiS Information TechnologyGoldClaire RogersVETiS NSWTAFE NSW Sydney Institute
VETiS Information TechnologySilverBlake RoganVETiS NSWTAFE NSW South Western Sydney Institute
VETiS Information TechnologyBronzeMaddison SeabornVETiS NSWNewman Senior Technical College
VETiS Metals & EngineeringGoldThomas PrattVETiS WAGilmore College
VETiS Metals & EngineeringSilverBrendan ThomasVETiS VICBallarat Christian College
VETiS Metals & EngineeringBronzeJohn CiapparaVETiS NSWDubbo College Senior Campus
VETiS Primary IndustriesGoldSam CartyVETiS NSWRed Bend Catholic College
VETiS Primary IndustriesSilverJake CracknellVETiS NSWMacIntyre High School
VETiS Primary IndustriesBronzeSarah TargettVETiS NSWYass High School
VETiS RetailGoldTaylor MackieVETiS QLDUrangan High School
VETiS RetailSilverSuhaylah NaazVETiS NSWUltimo Public School
VETiS RetailBronzeCourteney NewhamVETiS NSWNewman Senior Technical College
VETiS TourismGoldHolly BarnettVETiS NSWTAFE NSW Sydney Institute
VETiS TourismSilverTeisha PinkVETiS WAKolbe Catholic College